Instalacje wodno-kanalizacyjne

Czym jest instalacja wodno-kanalizacyjna?

Instalacja wod-kan to instalacja wykonywana najczęściej jako pierwsza w nowopowstającym budynku, a naprawa już zrobionej powinna odbywać się podczas gruntownego remontu ze względu na zakres prac, które są wtedy wykonywane. Ponad to, jest elementem niezbędnym dla naszego komfortu, dlatego ważne jest by była ona wykonana z największą starannością tak, by uniknąć możliwych awarii i by służyła nam przez wiele lat. Prawidłowo zaprojektowana i zrealizowana instalacja wod-kan sprawia, że codzienne korzystanie z niej jest bezproblemowe i bezpieczne, niestety źle wykonana potrafi uprzykrzyć życie oraz narazić nas na dodatkowe koszty, dlatego tak ważne jest by przyjrzeć się temu tematowi.

Instalacja wodno-kanalizacyjna doprowadza zdatną wodę  do użytku oraz odprowadza powstające w wyniku jej użytkowania ścieki. Wykonana prawidłowo, z zachowaniem odpowiednich spadków oraz przy użyciu solidnych najlepszej jakości materiałów utrzyma dobrą jakość wody jak również przez odpowiednie odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych  nie będzie uwalniała nieprzyjemnych zapachów.

Ze względu na nasze duże doświadczenie w tworzeniu takich instalacji od zera jesteśmy w stanie rozwiązać każdy problem w tej dziedzinie. Nie tylko sprostamy wymaganiom trudnych do realizacji projektów nowopowstających budynków, ale również naprawimy instalacje, które są w bardzo złym stanie.

Sposób prowadzenia rur

Podczas gruntownego remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej, a w zasadzie podczas jej wymiany warto pamiętać o tym, że stare rury mogą pozostać w ścianach tak długo jak nie kolidują z nową instalacją. Dzięki temu zaoszczędzimy dużo kłucia i przebijania się do nich przez tynk, a potem wypełniania pozostałych ubytków. Rury dostarczające ciepłą i zimną wodę mają niewielką średnice dzięki czemu mogą zostać łatwo ukryte.

Rozróżniamy cztery systemy prowadzenia rur wodociągowych:

Trójnikowy

Mimo prostoty i niskiego kosztu jest czasochłonny w wykonaniu. Zaletą tego systemu jest fakt, że rury mogą być układane w posadzce lub bruzdach ściennych, wadą natomiast jest  wymagane wysokie ciśnienie dyspozycyjne ponieważ spada ono przy każdym następnym otwartym punkcie poboru wody.

Rozdzielaczowy

Jest kosztowniejszym rozwiązaniem i wymaga zabudowania w szafce nad lub podtynkowej. Jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu oraz zapewnia stabilne ciśnienie na wylocie z każdego kolejnego punktu poboru.

Pierścieniowy

Rzadki system wykonywany w miejscach, gdzie brak przestrzeni na poprowadzenie standardowej instalacji, dzięki zasilaniu każdego poboru z dwóch stron utrzymuje stałe ciśnienie nawet w trakcie otwierania wielu punktów czerpalnych.

Poprowadzenie podejść

Każde wyprowadzenie do baterii, niezależnie czy w systemie trójnikowym czy rozdzielaczowym powinno być zakończone kolanem trójnikowym lub ustalonym. Te elementy odciążają rury i połączenia między nimi podczas instalacji Elementów takich jak baterie i tym samym pomoże nam to uniknąć rozszczelnienia.

s

Pamiętaj!

W pomieszczeniach, które pozbawione są ogrzewania konieczne jest by rury były pokryte materiałem izolacyjnym o grubości co najmniej 2 cm. Ochroni to obieg zimnej wody przed zamarznięciem, a ciepłej nie będzie narażać na utratę ciepła.

Kontrola szczelności

Ukończona instalacja wod-kan koniecznie powinna przejść kontrolę szczelności zanim cokolwiek będziemy na nią „kłaść”. Przeprowadza się to poprzez pozostawienie instalacji otwartej w najwyższym punkcie i zamykając wszystkie pozostałe ujścia odpowietrza się ją cały czas napełniając wodą. Ciśnienie jakie uzyskamy podczas kontroli szczelności powinno być o połowę większe niż to, które będzie docelowo znajdować się w instalacji na co dzień.
N
Oferujemy projektowanie wraz z profesjonalną pomocą i doradztwem w rozmieszczeniu punktów czerpalnych, co zapewni wygodną eksploatacje tej instalacji oraz naprawy już istniejącego orurowania jak i wykonanie od początku do końca całej instalacji wod-kan.