Fotowoltaika / OZE

Czym jest OZE?

czyli Odnawialne Źródła Energii

Są nimi miedzy innymi energia słoneczna, geotermia czy energia zgromadzona w powietrzu. W przeciwieństwie do tradycyjnych substancji, które służą nam do produkcji energii można korzystać z nich bez martwienia się o ich wyczerpanie lub o generację szkodliwych substancji do otoczenia.

Dlaczego OZE?

W dobie zmian klimatycznych oraz coraz gorszej jakości powietrza, zwłaszcza w zimie, rozwiązania, które nie generują dodatkowych gazów cieplarnianych oraz nie zatruwają planety są niezmiernie pożądane i często dodatkowo dofinansowywane przez liczne instytucje. Z myślą o swoim codzinnym otoczeniu, przyszłych pokoleniach, naszych własnych dzieciach oraz wnukach jesteśmy zobowiązani by zadbać o środowisko, a najnowsze technologie ulepszane z roku na rok przez czołowych inżynierów są w tym nieocenione. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom  możemy nie tylko zatroszczyć się o środowisko, ale również obniżyć koszty energii elektrycznej lub cieplnej.

 

Jakość rozwiązań

Pracujemy tylko na produktach najlepszych marek takich jak JaSolar, Solis czy Panasonic, dzięki czemu nasi klienci mogą cieszyć się oszczędnościami i czystą energią przez wiele lat. 

Specjalizujemy się w kompleksowej instalacji dwóch komplementarnych systemów wykorzystujących odnawialną energię. Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne – jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu nasze rachunki za prąd, który do działania wykorzystuje pompa ciepła, obniżone są do minimum i w tym zawarta jest również cena naszego ogrzewania.

Instalacja fotowoltaiczna

Składa się z trzech głównych części:

Panele

Ilość oraz rozmieszczenie na połaci dachu jest indywidualnie dobierana przez naszego projektanta.

Mocowania

Muszą być odpowiednio dobrane do powierzchni do której zamocowana ma być instalacja oraz wykonane z materiałów odpornych na skrajne warunki atmosferyczne takich jak stal nierdzewna czy aluminium.

Inwerter

Dopasowany do mocy, która wygenerowana będzie przez daną ilość paneli słonecznych u klienta. Inwerter czyli falownik to „serce” instalacji fotowoltaicznej. Zainstalowany jest pomiędzy panelami, a instalacją elektryczną budynku. Jednym z podstawowych zadań inwertera jest zamiana wytwarzanego przez panele PV prądu stałego na prąd przemienny i rozdział wyprodukowanej energii elektrycznej na poszczególne fazy.

Instalacja fotowoltaiczna to w istocie nieskomplikowana instalacja, której odpowiedni dobór mocy czy też poprawny montaż jest jednak bardzo ważny i wymaga profesjonalnego sprzętu oraz doświadczonych instalatorów. Specjalizujemy się w układach najczęściej spotykanych czyli tzw. ON-GRID, które są podłączone do sieci elektroenergetycznej. Są one najczęściej wybierane przez inwestorów ze względu na ich praktyczność. Sposób działania tego typu instalacji umożliwia najpierw oczywiście wykorzystywanie wyprodukowanej energii na potrzeby eksploatacyjne naszego budynku (ogrzewamy budynek zimą, bądź schładzamy go latem, robimy pranie, gotujemy itd…), później kiedy pojawia nam się nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej przy pomocy licznika dwukierunkowego cały niepotrzebny w danym momencie naddatek oddajemy do sieci. Natomiast w pochmurne dni bądź zimą kiedy występuje mniejsze nasłonecznienie to co „zmagazynowaliśmy” u dystrybutora odbieramy z powrotem z sieci, dzięki temu nie musimy martwić się o stosowanie kosztownych akumulatorów, które z czasem trzeba będzie wymienić.

Rodzaje układów podpięcia do sieci

On-grid

Instalacja przyłączona bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej. Takie rozwiązanie gwarantuje najszybszy zwrot poniesionych kosztów ze względu na niskie koszty amortyzacji. taka instalacja do funkcjonowania wymaga podłączenia do sieci elektroenergetycznej.

Off-grid

Instalacja, która nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej. Zamiast tego ładowane są akumulatory jako magazyn energii. Rozwiązanie nieekonomiczne ze względu na wysoką ceną akumulatorów oraz ich niską żywotność, jednak może być uzasadnione w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci.

Hybrydowy – łączy cechy on-grid i off-grid

Instalacja, w której jako pierwsze ładowane są akumulatory a w razie ich pełnego naładowania energia wyprodukowana zostaje użyta w gospodarstwie lub przesłana do sieci. Rozwiązanie nieekonomiczne ze względu na wysoką ceną akumulatorów, ich niską żywotność oraz wyższą cenę inwertera. Taka instalacja do funkcjonowania wymaga napięcia z sieci elektroenergetycznej.

Mamy za sobą wielu zadowolonych klientów, którym pomogliśmy pozyskać dostęp do taniej energii elektrycznej, a co za tym idzie obniżyć do minimum koszty eksploatacji zarówno obiektów przemysłowych jak i gospodarstw domowych.

Bazujemy na wysokiej klasy niemieckich produktach firmy Hewalex obecnej na rynku od 30 lat co jest szalenie istotne w procesach serwisowych jak i gwarancyjnych. Przechodząc wiele szkoleń z zakresu fotowoltaiki posiadamy status autoryzowanego instalatora produktów firmy Hewalex, ponadto ze względu na fakt, iż branża fotowoltaiczna bardzo szybko się rozwija pojawiają się nowe technologie i rozwiązania  nasi pracownicy przechodzą cyklicznie szkolenia związane min. z budową systemów fotowoltaicznych oraz rozwiązaniami dzięki którym możemy śledzić działanie naszych własnych przydomowych elektrowni słonecznych. Dzięki temu gwarantujemy najwyższą jakość wykonanej usługi.

Tworzymy instalacje fotowoltaiczne z modułów monokrystalicznych o wysokiej mocy 340W lub 320W i co ważne równie wysokiej wydajności dzięki czemu jesteśmy w stanie wykorzystać dostępną powierzchnię podłoża do maksimum. Ważna jest również rentowność inwestycji takich jak te, w tym przypadku średni okres zwrotu inwestycji to 5-7 lat podczas gdy producent daje gwarancję liniowej utraty mocy na 25 lat. Tym samym koszt wykonywanej instalacji zwraca się z nawiązką, a my przez wiele lat możemy cieszyć się obniżonymi do minimum kosztami zużycia energii elektrycznej jak też przy połączeniu z pompą ciepła kosztami ogrzewania.

Warto pamiętać

Warto pamiętać, że moc jaką będą generowały panele PV jest ściśle uzależniona od promieniowania słonecznego, co za tym idzie w dni o dużym zachmurzeniu lub w zacienionych miejscach nie będą one tak samo wydajne jak w słoneczne dni. Istotne jest oczywiście także odpowiednie usytuowanie paneli względem stron świata. Najlepszym ustawieniem paneli będzie posadowienie ich na stronie południowej, gdzie przy najbardziej optymalnym dla naszego klimatu nachyleniu dachu 30° – 40° otrzymamy największy uzysk. Pamiętając o tych zależnościach pomagamy dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie dla potrzeb klienta.

s

Uwaga!

Od 19 września 2020 roku obowiązują nowe przepisy dla mikroinstalacji fotowoltaicznych powyżej 6,5kW. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt. 16 instalacje te będą musiały być uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. W związku ze zmianami wprowadzić należy właściwe urządzenia w instalacji pozwalające spełnić wyżej wymienione zmiany w zabezpieczeniach przeciwpożarowych dla instalacji fotowoltaicznych.

Oferta produktowa

Poza wykonywaniem instalacji firma EcoInstaltor posiada również w ofercie sprzedaży

Panele fotowoltaiczne firmy JA Solar

Pompy ciepła Panasonic